Lokalne Tradycje

Projekt na celu ochronę tradycji, zwyczajów, budowania i integrowania lokalnej społeczności. Celem zadania jest popularyzacja tradycji i dziedzictwa kulturowego wśród mieszkańców sołectwa oraz dbałość o kulturę, propagowanie i podtrzymywanie dawnych zwyczajów i tradycji ludowych wśród tutejszej młodzieży.

Realizacja zadania polegać będzie na przygotowaniu zajęć pozwalającą na kultywowanie lokalnej tradycji, poprzez realizację następujących spotkań:

I. Warsztaty edukacyjno – kulinarne o regionalnych, Podlaskich tradycjach kulinarnych wpisanych w historię i menu różnych społeczności religijnych i narodowościowych zamieszkujących w przeszłości i obecnie nasz region . O tym, że spożywano te same produkty, przetwarzając te same surowce, modyfikując jedynie składniki uzupełniające potraw i często tworząc dla dań różne nazwy:

  1. Śledź potęgą jest i basta: wszystko o historii, tradycji i przepisach kulinarnych na śledzie;
  2. Dlaczego bulba?”: o daniach z ziemniaków w różnych tradycjach narodowych zamieszkujących Podlasie;
  3. Tyle dobra wokół nas” : o roślinach ziołowych, przyprawowych i leczniczych rosnących w naszym regionie na wyciągnięcie ręki

II. Warsztaty rękodzielnicze – prace na bazie tradycyjnych motywów wzorniczych:

  1. Taca. Drewniana taca malowana i dekorowana w technice szablonu,
  2. Przepiśnik. Segregator do zbierania przepisów kulinarnych. Technika kolaż (college),
  3. Torba na zakupy. Malowanie na tkaninie plus wyszywanie

III. Wystawa zrealizowanych prac oraz degustacja przygotowanych tradycyjnych potraw – przygotowanie spotkania z mieszkańcami sołectwa Dąbrówki i zaproszonych gości