Podlasie – kraina zdrowiem i ziołami pachnąca
Zadanie publiczne „Podlasie – kraina zdrowiem i ziołami pachnąca” skierowane jest do mieszkańców gminy Wasilków, a szczególnie sołectwa Dąbrówki. To kolejna inicjatywa Koła Gospodyń Wiejskich, która ma na celu budowanie integracji lokalnej społeczności oraz popularyzowanie zasobów naszego regionu. Celem zadania jest promocja oraz popularyzacja spożycia produktów lokalnych i potraw opartych na bazach naturalnych oraz upowszechnienia wiedzy na temat znaczenia zdrowej żywności w żywieniu człowieka.
W ramach realizacji zadania będą miały miejsce dwa rodzaje zajęć poświęconych przedstawionej powyżej tematyce:
- Warsztaty proekologiczne
- Warsztaty rękodzielnicze
Zajęcia będą miały charakter spotkań międzypokoleniowych, co wzmocni prozdrowotny i proekologiczny przekaz (liczymy na oddziaływanie młodego pokolenia na rodziców/dziadków) „Podlasie – kraina zdrowiem i ziołami pachnąca”. Planowane są dwa rodzaje zajęć:
I. Zajęcia o prozdrowotnym, wręcz zbawiennym znaczeniu ekologicznych produktów w żywieniu:
- Olejów roślinnych tłoczonych na zimno, ( olej lniany, z lnianki – rydzowy, olej z pestek dyni, olej z amarantusa i innych). Skupiamy się na produktach występujących i hodowanych w naszym regionie. Planowane jest zaproszenie przedstawicieli producentów np. Jana Chołownię z Łomży, twórcę i szefa firmy Szarłat, przy okazji jego obecności byśmy też poruszyli temat ekologicznych mąk, np. z amarantusa; po części informacyjnej nastąpiłaby część kulinarna oczywiście na bazie omawianych produktów.
- Aronii – Podlasie światowe zagłębie hodowli aronii, której niestety 90 % trafia na światowe rynki. O jej zdrowotnych właściwościach planowa jest rozmowa z producentem, np. Andrzejem Chilickim szefem firmy Eko – Aronia ze Sztabina.
- Nawet perz dla zdrowia jesz”, o ziołach, które często wydają się być chwastami a mają wiele prozdrowotnych właściwości i rosną na wyciągnięcie ręki, a także o innych leczniczych i przyprawowych roślinach występujących na naszym terenie opowiadałby Mirosław Angielczyk z Korycin twórca „Ziołowego zakątka tamże i marki przypraw i ziół „Dary Natury”. Jest plan namówienia „mistrza ziół” na przyjazd do Dąbrówek, ale jeśli się nie uda, to zaplanujemy wyjazd z grupą warsztatową do Korycina .
- „Na Syberii – oblepicha, u nas rokitnik – co nawet schorowanego konia postawi na nogi”. O coraz popularniejszej u nas krzewince, z której wręcz wszystko jest przydatne dla zdrowia. O tym planujemy porozmawiać ponownie z Janem Chołownią ewentualnie z panem, który dużo rokitnika hoduje w okolicach Krynek ( 33 ha) i ma świetnie rozwijające się gospodarstwo ekologiczne z różnymi jagodowymi, to pan Stanisław Trzonkowski mieszka w Sokółce.
Na każdym ze spotkań z omawianych produktów przygotowujemy dania do degustacji. Planowane są 4 spotkania.
Celem projektu jest upowszechnianie działań związanych z tradycjami kulinarnymi oraz rękodzielniczymi, poprzez promocję lokalnych produktów i potraw opartych na bazie lokalnie produkowanych, naturalnych składników przy jednoczesnym szerzeniu wiedzy na temat ich
prozdrowotnego oddziaływania. Podjęte działania zaktywizują lokalną, wiejską społeczność do współorganizowania i uczestniczenia w przedsięwzięciach promujących miejscowe tradycje i bogactwo tradycji rękodzielniczych.
Miejsce realizacji zadania
Zajęcia oraz wystawa i degustacja realizowane będą w świetlicy wiejskiej w Dąbrówkach (ul. Wesoła 7) lub w Remizie OSP w Dąbrówkach (ul. Starowiejska 114).
Zapraszamy do odwiedzenia dedykowanej strony projektu ziola.kgwdabrowki.org