Kronika

23 październik  2015 r.

Kobiety z naszego Stowarzyszenia mają wiele talentów i pasji. Bierzemy udział w różnego rodzaju konkursach oraz festynach kulinarnych, w których otrzymujemy nagrody za orygiinalne bądź regionalne potrawy. Organizujemy rówież rożnego rodzaju spotkania z kulturą i sportem. 

Oprócz tych wszystkiego osiągnięć, w swoim gronie mamy również poetów, a konkretnie poetkę. To Helena Sańczyk, która napisała już pierwszy tomik swoich utworów pod tytułem:

"ZAPISANE WIERSZEM" 

Za zgodą autorki prezentujemy jedną z wielu pozycji:

 

Mama

Jak wiele te słowo znaczy.

Ile w nim bólu rozpaczy.

To tylko ta mama wie,

Bo ona jedynie chce.

 

Bo ona tylko rozumie,

Bo ona tylko wie,

Ona to rozumie,

Czego każde dziecko chce.

 

Mimo, że każde inaczej woła,

Tylko mama zrozumieć zdoła.

Co znaczą słowa córki czy syna,

Po co ta kołomyja dokoła.

 

Przecież można po cichu w dobroci,

Za ciszę i Bozia ozłoci,

Po co te krzyki i swary,

Tylko od Boga jesteśmy dalej.

 

Przecież jesteśmy panami na ziemi,

Pan dał ją nam we władanie,

Po co wszystko niszczyć chcemy,

Tylu czeka co się zmieni.

 


 

14 czerwiec 2015 r.

 

Ważna wizyta 


14 czerwca 2015 r.mieszkańców naszej wsi zaszczycił swoją obecnością  biskup pomocniczy Archidiecezji Białostockiej Henryk Ciereszko. 

 

Uroczyste przywitanie gościa przez przedstawicieli mieszkańców Dąbrówek.

 

Zespół „Dąbrówka” zaśpiewał piosenki ze swojego repertuaru.

 

Wspólna rozmowa zakończona modlitwą.

 

Zdjęcie pamiątkowe.

            

 


 

 

7 czerwiec 2015 r.

 

"Wiosna z folklorem" w Dąbrówkach.

 

            7 czerwca 2015 r. w Dąbrówkach odbył się przegląd piosenki ludowej zorganizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrówkach, OSP w Dąbrówkach oraz zespół „Dąbrówka w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Animacji  Kultury w Wasilkowie .

            Przegląd swoim honorowym Patronatem objął Marszałek Województwa Podlaskiego , Starosta Powiatu Białostockiego

oraz Burmistrz Miasta Wasilków.


         

         

   Spotkanie zostało zorganizowane między innymi dzięki głównym sponsorom czyli:

- patroni i partnerzy „Wiosny z folklorem”

oraz:

-  sklep „Chorten” W. E. Ostaszewscy;

- „Nowa Farmacja” P. Paśniewski;

-  sklep „U Jarka” J. A. Możejko;

- „SebBud” S. T. Pikulski;

- Marcin Pikulski;

- J. M. Bejm radny Rady Powiatowej

- Nadleśnictwo Dojlidy;

- „D.S.Auto” D. Sochoń;

- „KOBA” K. Baranowski;

- Grzegorz Dorosz.

 

Do wspólnych występów zostały zaproszone zespoły z różnych miejscowości województwa podlaskiego. Tykocin godnie reprezentował zespół „Hetmanki”, Klepacze zespół „Klepaczanki”, Studzianki zespół „Malwianki”, Trzcianne zespół „Tęcza”, Wasilków zespół „Wasilkowianki”, Szorce zespół „Wodniczka”, Ogrodniczki zespół „Żurawianki”, Dąbrówki zespół „Dąbrówka”.

Dodatkową atrakcją imprezy był konkurs na lokalną regionalną potrawę. W tym celu zaproszone zespoły przywiozły ze sobą charakterystyczne wyroby  kulinarne dla swojego regionu. Wszystkie specjały oceniła doborowa komisja, składająca się z przedstawicieli Rady Miasta w Wasilkowie, przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Animacji i Kultury w Wasilkowie oraz Starostę Powiatu Białostockiego.

    

NIEKTÓRE Z NAGRODZONYCH I WYRÓŻNIONYCH WYROBÓW KULINARNYCH


Najlepsze potrawy zostały nagrodzone. I tak:

I miejsce -  Wasilkowianki  za kaczkę pieczoną

II miejsce – Leonarda Onichimiuk za pasztet z selera

III miejsce – Klepaczanki za pierogi z kapustą i grzybami

 

Wyróżnieniem zasłużyły potrawy przygotowane przez pozostałych uczestników. I tak:

- Hetmanki za babkę ziemniaczaną

- Władysława Szpakowska za kurczaka na piwie,

- Danuta Dubiejko za babkę ziemniaczaną,

- Genowefa Zawadzka za pasztet z marchwi,

- Studzianki za ser,

- Magdalena Reszko za tort,

- Róża Muszyńska za kiszkę ziemniaczaną.

            Dzieciom również nie zabrakło atrakcji. Mogły korzystać do woli z trampoliny, dmuchanej zjeżdżalni czy też tunelu strażackiego.

Strażacy zaprezentowali swój sprzęt gaśniczy, który też stanowił sporą atrakcję dla najmłodszych uczestników.

Pogoda dopisała, nastroje również. Te niedzielne spotkanie w całości przypominało piknik rodzinny wzbogacony o szeroki repertuar piosenki folklorystycznej.

Dziękujemy wszystkim za wsparcie oraz tak gromkie przybycie.


 


 

 

29 marzec 2015 r.

ZESPÓŁ "DĄBRÓWKA"

Zespół „Dąbrówka” rozpoczął swoją działalność w lutym 2014 roku.

  

Zespół  powstał dzięki pomysłowi pani Tamary Tyszkiewicz-Winogrodzkiej. Początki nie były łatwe. Niewiele osób spotykało się raz w tygodniu aby wspólnie pośpiewać. Inicjatorem do stworzenia zespołu z prawdziwego zdarzenia okazał się pan Jan Ciecierski. To dzięki niemu ze spotkania na spotkanie przychodziło coraz to więcej kobiet. W końcowym efekcie zespół tworzy siedem kobiet. Początkowo występy były tylko we własnym gronie. To w remizie OSP, to na działce ”u Adelki”. Z czasem kobiety zaczęły występować dla szerszej widowni, między innymi  w Wasilkowie na  „Majówka z Łosiem” oraz na Festynie Rodzinnym.  Wiadomość szybko się rozeszła, że w naszej miejscowości powstał zespól, który potrafi świetnie śpiewać z lekkością, radością i humorem. Zaczęły się sypać zaproszenia do wspólnego śpiewania na różnego rodzaju imprezy w innych miejscowościach. I tak 27 lipca kobiety wystąpiły w Szorcach w Biesiadzie Folklorystycznej, a już 28 sierpnia wystąpiły w Tykocinie podczas Biesiady Miodowej. Widząc zaangażowanie kobiet, pani TamaraTyszkiewicz-Winogrodzka znalazła sposobność, aby zespół również wyglądał jak z prawdziwego zdarzenia. Dzięki środkom pozyskanym z projektu unijnego członkinie otrzymały sceniczne stroje .

   

Tak właśnie zaczęła się prawdziwa przygoda z muzyką. Aby spełnić wymagania projektu wykonano trzy koncerty. Pierwszy odbył się  14 lutego w Dąbrówkach. To był ważny dzień. Zespół otrzymał nazwę – DĄBRÓWKA oraz nowe  stroje. Wszystko zostało wyświęcone przez księży obu parafii: prawosławnej i katolickiej. Drugi występ odbył się 22 lutego w Studziankach, a trzeci 8 marca w Wasilkowie.

pierwszy koncert  drugi koncert  trzeci koncert

         Dąbrówki - 14/II/2015          Studzianki 22/II/2015          Wasilków 8/III/2015

 

 


 

25 marzec 2015 r.

CO PRZYNIÓSŁ 2014 ROK

LUTY             

- Powstanie zespołu folklorystycznego w Dąbrówkach

Pani Tamara Winogrodzka zainicjowała powstanie zespołu, a pan Jan Ciecierski był koordynatorem i przewodnikiem kobiet podczas cotygodniowych spotkań z piosenką. Z tygodnia na tydzień nasz zespól się powiększał o nowe członkinie i na finale w zespole zostało ich siedem. 

KWIECIEŃ

-31 kwiecień - zakończenie zadania „Aktywna przyszłość”, który rozpoczął się 1 września 2013 r. Przeprowadzenie projektu miało na celu upowszechnienie kształcenia ustawicznego wśród mieszkańców gmin wiejskich. Podczas zajęć można było zapoznać się z obsługą komputera, połączone  z uzyskaniem certyfikatu ECDL oraz rozpocząć naukę języka niemieckiego.

MAJ

- 1 maja - rusza zadanie „Foto-grafika Moja pasja”, które trwa do listopada 2014 r. Projekt polegał na wykonaniu fotodokumentacji z wyjazdowych zajęć poznawczych województwa podlaskiego. Zajęcia plenerowe w Doktorcach i Suwałkach prowadzone były w dwóch dziewięcioosobowych grupach młodzieży z gminy Wasilków.

- 31 maja – Dni Wasilkowa „Majówka z Łosiem” – Jak co roku tak i tym razem mieszkańcy wsi uczestniczyli w festynie. Kobiety przygotowały regionalne dania specjalnie na coroczny konkurs kulinarny, dzieci i młodzież zaprezentowały swoje umiejętności nabyte podczas zajęć, a zespół muzyczny wykonał utwory ze swojego repertuaru.

CZERWIEC

- zapoczątkowanie konkursu na „Najpiękniejszy ogród”

- 31 kwietnia  realizacja projektu "Aktywna Przyszłość" została zakończona. Zrealizowano wszystkie założone cele projektu. Wszyscy uczestnicy zdali egzaminy ECDL oraz z języka niemieckiego.

LIPIEC

- kobiety z Koła uczestniczyły w pokazie kulinarnym podczas festynu  „Smaki Podlasia” w Białostockim Muzeum Wsi. Panie zaprezentowały gotowe wyroby oraz sposób wykonywania tradycyjnych potraw.

- modernizacja instalacji elektrycznej w świetlicy

- zespół muzyczny ma już nazwę – „Dąbrówka”

- 27 lipiec – gościnne występy w Szorcach zespołu „Dąbrówka”  podczas biesiady folklorystycznej organizowanej przez Stowarzyszanie Rozwoju Wsi "Wodniczki" 

SIERPIEŃ

- 18-25 sierpień – „Wakacje w Dąbrówkach” – pięć spotkań całodziennych z dziećmi i młodzieżą. Każdy dzień poświecony był zwiedzaniu innej miejscowości w okolicach Dąbrówek.

- 23 sierpień –  Zespół „Dąbrówka” pod kierownictwem pana Jana Ciecierskiego godnie reprezentował naszą wieś podczas „Biesiady Miodowej” w Tykocinie.

- 30-31 sierpień – Pożegnanie Lata w  Wasilkowie / Festyn Rodzinny w Wasilkowie. W obu imprezach kobiety z Koła zaprezentowały swoje przysmaki kulinarne, a zespół „Dąbrówka” uświetnił wszystko swoim występem.

WRZESIEŃ

- 7 wrzesień - rozstrzygnięcie konkursu „Najpiękniejszy Ogród” oraz wręczenie nagród.

PAŹDZIERNIK

- 12 październik – „Dzień Sportu” w Dąbrówkach.

- 18 październik – remont Świetlicy – malowanie ścian

LISTOPAD

- 16 listopad – „Planeta Kobiet czyli lanijki same o sobie”. Celem warsztatów było przybliżenie życie kobiet na Sri Lance  oraz  wyzwań przed jakimi stają kobiety w różnych zakątkach świata.

- 16 listopad – wybory Samorządowe, w których to po zliczeniu głosów wygrało dwóch naszych kandydatów: Agnieszka Sańczyk do Rady Miasta i Mariusz Jacek Bejm do Rady Powiatu.

GRUDZIEŃ

- 14 grudzień – spotkanie opłatkowe

 


 

16 grudzień 2012 r

Spotkanie Bożonarodzeniowe

W dniu 16 grudnia 2012 roku, w remizie OSP w Dąbrówkach odbyło się spotkanie Bożonarodzeniowe mieszkańców naszej wsi. Przybyło wielu ludzi, którzy wspólnie chciel przeżyć ten dzień.

 Spotkanie rozpoczęło się modlitwą wspólnie poprowadzoną przez proboszcza parafii katolickiej pw. Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie oraz księdzem parafii prawosławnej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wasilkowie.

 Następnie zebrani łamali się opłatkiem i przekazywali sobie życzenia.

Na  ten ważny dla nas dzień, zaprosiliśmy gości, którzy do tej pory wspierali nas w różnego rodzaju działaniach dla dobra wszystkich mieszańców oraz przyczynili się do rozwoju naszej wsi. Są to:

zastępca burmistrza Pan Wiesław Dąbrowski

radny Pan Jacek Mariusz Bejm

oraz

Pani Sołtys Tamara Tyszkiewicz-Winogrodzka.

Honory gospodarza pełniła Pani Agnieszka Sańczyk.

Po części oficjalnej spotkania można było posłuchać kolęd w wykonaniu młodzieżowej scholii z parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w  Świętej Wodzie oraz młodzieżowego chóru z prawosławnej parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z Wasilkowa.

Tego dnia wystąpił gościnnie młodzieżowy zespół wokalno - instrumentalny "ŻELKI". Kolendy w ich wykonaniu to było naprawdę urocze i pełne magii. Możliwości arystycznie i pogoda ducha wykonawców "zarazila" świątecznym nastrojem wielu z nas, za co oczywiście ogromne Podziękowania.

Dzięki przygotowaniom i staraniom Koła Gospodyń Wiejskich w Dąbrówkach na stole znalazło się wiele ciast, łakoci i napojów, które można było w miłej atmosferze skosztować.

Tak oto nasi mieszkańcy wraz z rodzinami, zaproszonymi gośćmi i kapłanami uczciła nadchodzący koniec roku i Święta Bożego Narodzenie. 


 

26 maja 2012r.


Dni Wasilkowa - Majówka z Łosiem 2012


       W dniach 26 maja – 3 czerwca 2012r. w Wasilkowie odbył się coroczny festyn znany jako Dni Wasilkowa – Majówka z Łosiem. Tegoroczne   weekendowe imprezy tradycyjnie rozpoczęła Parada Młodości z udziałem wasilkowskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Jak co roku na każdy dzień przewidziane były różnego rodzaju atrakcje. Amatorzy sportu mogli się sprawdzić w Rodzinnym Biegu „Żyjmy zdrowo” o Puchar Burmistrza Wasilkowa. Panie natomiast mogły się sprawdzić w konkursie kulinarnym „Nie ma jak u Mamy”, a najmłodsi mogli spędzić miło czas w ogródku dla dzieci - Cichcia. Całości imprezy towarzyszyły lokalne zespoły amatorskie. Czyli dla każdego coś miłego:

- koncert zespołu - Little Breaver,

- koncert Akademia Gitary Hard GOK

- koncert zespołu „Jig & Reel Maniacs”

- gwiazdą Majówki z Łosiem 2012 był zespół TRUBADURZY.

 

         Majówka trwała kilka dni, ale w naszej pamięci najbardziej utkwił dzień

26 maj 2012r, kiedy to odbył się właśnie konkurs kulinarny „Nie ma jak u Mamy”. Nasze Koło Gospodyń Wiejskich również brało w nim udział. Przewodniczyła pani Anny Muszyńskiej. Tak jak w ubiegłym roku również na naszym stoisku królowały tradycyjne potrawy. Stoły uginały się od różnego rodzaju pierogów, pyz, bab ziemniaczanych, swojskiego chleba oraz wielu innych smakołyków, których nie sposób wymieć. Pomimo tego, że w tym roku na dzień 26 maja złożyło się wiele innych uroczystości i imprez takich jak Dzień Mamy czy Juwenalia, zainteresowanie smakołykami kuchni charakterystycznej dla naszego regionu było duże. Konkurowałyśmy z najlepszymi gospodyniami w naszej gminie ze Studzianek, Rybnik, Nowodworc, Jurowiec oraz z wasilkowskim OHP. Pomimo silnej konkurencji, w tym roku również nasze Koło zostało wyróżnione. Tym razem za najlepszy produkt mączny, nazwany przez nas „Przysmak rolnika”. Jako nagrodę otrzymałyśmy mikser ufundowany przez MOAK z czego jesteśmy bardzo dumne. Po raz kolejny nasza praca została doceniona.

I tym razem czujemy ogromną satysfakcję z uczestnictwa w konkursie.

Zapraszamy do galerii.


  

15 styczeń 2012 r.

Nasza Choinka 2012 r.


W dniu 15 stycznia 2012 roku w remizie OSP w miejscowości Dąbrówki, odbyła się choina zorganizowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbówkach.

Spotkanie nasze rozpoczęło się od wspólnej modlitwy, którą poprowadzili zaproszeni przez nas księża: prawosławny ks. Jan Kiryluk z Wasilkowa i katolicki ks. Krzysztof ze „Św. Wody”. W trakcie naszego spotkania dotarł do nas ks. Proboszcz ze „Św. Wody”. Po modlitwie wystąpili prawosławni kolędnicy z Wasilkowa, którzy uświetnili nasze spotkanie pięknymi kolędami. Istotę Świąt Bożego Narodzenia przybliżyły nam dzieci i młodzież ze „Św. Wody” wraz z opiekunem p. Mariuszem, przedstawiając jasełka Bożonarodzeniowe, a dzieci ze szkoły w Dąbrówkach pięknie nam zaśpiewały. Na koniec dotarł do nas „gość niezwykły” – Święty Mikołaj z prezentami dla dzieci.

Radości nie było końca…

W imieniu własnym składam serdecznie dzięki młodzieży z Dąbówek za pomoc w przygotowaniu sali, staropolskie „Bóg zapłać” paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Dąbrówkach za słodki poczęstunek dla wszystkich mieszkańców, a mieszkańcom naszej miejscowości Dąbrówki dzięki za wspaniałą imprezę i do zobaczenia już za rok.

Wodzirejka

Agnieszka Sańczyk
18 grudzień 2011 rok

Spotkanie Bożonarodzeniowe


W dniu 18 grudnia 2011 roku, w remizie OSP w Dąbrówkach odbyło się spotkanie Bożonarodzeniowe mieszkańców naszej wsi. Przybyło wielu ludzi, którzy chcieli wspólnie spędzić ten przedświąteczny czas.

 Spotkanie rozpoczęło się modlitwą wspólnie poprowadzoną przez proboszcza parafii katolickiej pw. Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie, ks. Alfreda Butwiłowskiego oraz proboszcza parafii prawosławnej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wasilkowie, ks. Anatola Hajduczenia.

 Następnie zebrani łamali się opłatkiem i przekazywali sobie życzenia.

Na  ten ważny dla nas dzień, zaprosiliśmy gości, którzy do tej pory wspierali nas w różnego rodzaju działaniach dla dobra wszystkich mieszańców oraz przyczynili się do rozwoju naszej wsi. Są to:

 burmistrz Miasta Wasilkowa Pan Antonii Pełkowski,

zastępca burmistrza Pan Wiesław Dąbrowski

przewodniczący Rady Miasta Pan Jacek Mariusz Bejm

oraz

Pani Sołtys Tamara Tyszkiewicz-Winogrodzka.

Honory gospodarza pełniła Pani Agnieszka Sańczyk.

Po części oficjalnej spotkania można było posłuchać kolęd w wykonaniu młodzieżowej scholii z parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w  Świętej Wodzie oraz młodzieżowego chóru z prawosławnej parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z Wasilkowa.

Pani Dorota Dubiejko, opiekun naszej szkoły świetnie przygotowała dzieci, które recytowały wiersze i śpiewały piosenki o tematyce bożonarodzeniowej.

Dzięki przygotowaniom i staraniom Koła Gospodyń Wiejskich w Dąbrówkach na stole znalazło się wiele ciast, łakoci i napojów, które można było w miłej atmosferze skosztować.

Tak oto nasi mieszkańcy wraz z rodzinami, zaproszonymi gośćmi i kapłanami uczciła nadchodzący koniec roku i Święta Bożego Narodzenie.
30 sierpnia 2011 roku.

Obchody Święta Plonów - Dożynki w Dąbrówkach.


Mimo zmieniającego się charakteru Dąbrówek i zmniejszającej  produkcji rolnej  27 sierpnia 2011 roku odbyły się tradycyjne Dożynki.

Przygotowania do obchodów Święta Plonów trwały kilka miesięcy i zaangażowały wielu mieszkańców wsi. Komitet Organizacyjny Dożynek był liczny, a jego skład wchodziły następujące organizacje: Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, Rada Sołecka. Organizacja Dożynek nie byłaby możliwa bez licznego udziału młodzieży, która chętnie pomagała w pracach organizacyjnych.

27 sierpnia uroczystości Dożynkowe rozpoczęły się o godzinie 13.00  Modlitwą Dziękczynną, następnie po powitaniu przybyłych gości i podziękowaniu sponsorom za wkład finansowy i rzeczowy nastał czas  wspólnej zabawy. Zapewnione były różnorodne atrakcje: były wystawione namioty  Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oferujące różnorodne konkursy z nagrodami, pokaz nowoczesnego wozu Państwowej Straży Pożarnej, występy wokalne zaproszonych zespołów folklorystycznych z sąsiednich wsi, np. Malwianki ze Studzianek,  oraz wiele konkursów zręcznościowych przygotowanych przez organizatorów Dożynek.  Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie ufundował piękny grawerton. W konkursach brało udział  wielu mieszkańców wsi i wszyscy doskonale się bawili,  zarówno widzowie jak i uczestnicy  konkursów. Ciężar poprowadzenia całej imprezy wzięła na siebie Agnieszka Sańczyk, co zrobiła znakomicie.  Wszyscy zaproszeni goście mogli skorzystać z poczęstunku i posmakować wspaniałych wyrobów pań z Koła Gospodyń Wiejskich.  Za organizację części kulinarnej imprezy odpowiadała pani Ania Muszyńska, z czego wywiązała się wspaniale. Wieczorem  na scenę wkroczył zespół i zabawiał mieszkańców dobrą muzyką do północy. Pogoda i humory wszystkim dopisywały, wszyscy bawili się znakomicie, tańcami zakończyliśmy  obchody Święta Plonów we wsi Dąbrówki.

Wszystkim zaangażowanym w organizację DOŻYNEK  należą się  WIELKIE PODZIĘKOWANIA, JESTEŚCIE CUDOWNI!
27 sierpnia 2011 roku

Dożynki we wsi Dąbrówki

Po zorganizowanym z sukcesem Dniu Kobiet pojawiły się pierwsze nieśmiałe plany, że w tym roku zrobimy w naszej wsi dożynki. Ani się obejrzałyśmy, a przygotowania do dożynek idą pełna parą. Jesteśmy juz po dwóch zebraniach komitetu organizacyjnego. Wieloosobowy zespół dopracowuje program dożynek. Agnieszka wspólnie z młodzieżą przygotowuje konkursy oraz  organizuje  wspólnie z Anią i Jasią pozyskiwanie sponsorów. Marta wspólnie z młodzieżą obmyśla dekoracje, plakaty, zaproszenia. Damian razem z młodzieżą męską zadba o bezpieczeństwo i organizuje ochronę imprezy. Ania razem z paniami obmyśla smakołyki na poczęstunek dla gości. Już sie umawiamy na wspólne gotowanie tuż przed dozynkami. Mamy już wybrany zespół, który zagra do tańca. Zapowiada się dobra zabawa.

Dzisiaj (4/08/2011) przyszły już pierwsze odpowiedzi na rozesłane zaproszenia. Burmistrz Wasilkowa objął nasze dożynki Honorowym Patronatem, mamy już potwierdzenia od kilku sposnorów. Mamy potwierdzone już pierwsze atrakcje - Straż Pożarna zapowiedziała prezentację pokazu sprawności!

Mamy nadzieję, ze kolejne dni przyniosą dalsze atrakcyje związane z dożynkami. 
 


 28 maja 2011 roku

Dni Wasilkowa - Majówka z Łosiem

W dniach 27-31 maja 2011r. w Wasilkowie odbył się coroczny festyn znany jako Dni Wasilkowa. Na każdy dzień przewidziane były różnego rodzaju atrakcje. Amatorzy sportu mogli się sprawdzić w Rodzinnym Biegu „Żyjmy zdrowo” o Puchar Burmistrza Wasilkowa. Kolejną atrakcją imprezy były występy artystyczne lokalnych grup i zespołów. Gwiazdą wieczoru był zespół K.A.S.A.

W naszej pamięci najbardziej utkwił dzień 28 maj 2011r „Majówka z Łosiem”, kiedy to odbył się konkurs kulinarny „Nie ma jak u Mamy”, w którym  brało udział również nasze Koło Gospodyń Wiejskich pod przewodnictwem pani Anny Muszyńskiej. Na swoim stoisku wystawiłyśmy tradycyjne potrawy, które przyrządziłyśmy  z przepisów przechowywanych przez nasze mamy i babcie od pokoleń. Stoły uginały się od różnego rodzaju pierogów, pyz, bab ziemniaczanych, swojskiego chleba oraz wielu innych smakołyków, których nie sposób wymieć.

Zainteresowanie było przeogromne. Dominowała ciekawość co do smaku kuchni charakterystycznej dla naszego regionu. Nasze potrawy  zaspokoiły nawet najbardziej wymagające podniebienia.  Pomimo silnej konkurencji w postaci doświadczonych gospodyń z sąsiednich sołectw Nowodworce, Jurowce i  Studzianki , zostałyśmy wyróżnione. Otrzymałyśmy od jury pamiątkowy puchar, a jako nagrodę rzeczową – kuchenkę mikrofalową.

Czujemy ogromną satysfakcję z uczestnictwa w konkursie.

5 marca 2011 roku

Dzień Kobiet w Dąbrówkach.

W sobotę 5 marca  Koło Gospodyń Wiejskich zorganizowało Dzień Kobiet - imprezę  z tańcami dla mieszkańców wsi Dąbrówki. Była to pierwsza wspólna zabawa mieszkańców wsi po długiej przerwie. Ostatni raz mieszkańcy wsi Dąbrówki bawili się na dożynkach w 2008 roku zorganizowanych przez młodzież z naszej wsi. Reaktywacja w 2011 roku Koła Gospodyń Wiejskich w Dąbrówkach daje nadzieję, że teraz częściej będą odbywały się różnorodne akcje skupiające mieszkańców wsi.

W Dniu Kobiet uczestniczyło kiladziesiąt osób z naszej wsi. Zabawa trwała wiele godzin. Głównym organizatorem  oraz wodzirejem była Agnieszka Sańczyk. Muzykę zapewniła młodzież z naszej wsi (m.in. Damian Muszyński). Były kwiaty i życzenia dla pań, konkursy z nagrodami. W galerii prezentujemy kilka zdjęć.

PS. W przygotowaniu Dnia Kobiet brało udział więcej osób, wszystkim składamy podziękowania, przepraszamy, że nie wszyscy są wymienieni z imienia i nazwiska.  
 23 lutego 2011 rok

W zebraniu Koła uczestniczyły panie sołtysowe ze wsi Studzianki, prowadzące Koło od wielu lat w swojej wsi. Przedstawiły nam swoje doświadczenia związane z prowadzeniem koła oraz ze zdobywaniem funduszy na działalnośc koła.

Uchwała 2/2011

Na zebraniu Koła w dniu 23 lutego 2011 roku ustalono zorganizowanie przez członkinie Koła następujących imprez  w najbliższym czasie:

 5 marca 2011 rok – Dzień Kobiet – zabawa dla mieszkańców wsi

  1. 16 kwietnia 2011 rok – Pisanki i Palemki  Wielkanocne – warsztaty dla dzieci ze wsi Dąbrówki – członkinie Koła i p. Marii Sadowska ze Związku Rolników, Kółek Organizacji Rolniczych poprowadzą pokaz i zajęcia z tworzenia pisanek i palemek
  2. Utworzenie dziecięcego zespołu wokalnego pod kierownictwem pani Janiny Miszkin (członkini koła) – planowany termin powstania zespołu marzec/kwiecień
  3. Organizacja zajęć ruchowych dla młodzieży i dzieci – aerobik z elementami tańca – zajęcia zaplanowane są na okres kwiecień – październik ( ze względu na nieogrzewaną świetlicę/remizę OSP)
  4. Maj 2011 – Dni Wasilkowa – członkinie  Koła zaprezentują  kulinaria ze wsi Dąbrówki
  5. Organizacja Dożynek 2011

   Na realizację powyższych zadań konieczne jest znalezienie innych poza składkami członkowskimi źródeł finansowa
6 stycznia 2011 rok

Spotkanie Bożonarodzeniowe mieszkańców miejscowości Dąbrówki.

 W niedzielę 9 stycznia 2011 r. po katolickich Świętach Bożego Narodzenia, a w kolejny dzień Świąt Prawosławnych, mieszkańcy miejscowości Dąbrówki spotkali się w miejscowej remizie OSP na spotkaniu Bożonarodzeniowym.

Pomysł na to spotkanie wyszedł od pań z Koła Gospodyń Wiejskich, które w ostatnich tygodniach zawiązało się na prośbę mieszkańców. Dzięki „hojności” Urzędu Miasta w Wasilkowie, Justynie i Tomaszowi Pikulskim, pani Alicji Możejko, p. Piotrowi Paśniewskiemu, p. Tamarze i Wojciechowi Winogrodzkim, dzięki panu Jackowi Bejm – radnemu Dąbrówek i przewodniczącemu rady miejskiej w Wasilkowie oraz „Sanktuarium Święta Woda”, zorganizowaliśmy 65 paczek dla dzieci do 12 roku życia z Dąbrówek.

 Spotkanie rozpoczęło się wspólną kolędą, po której p. Agnieszka z Koła Gospodyń Wiejskich przywitała mieszkańców i zaproszonych gości, którymi byli prawosławny wikariusz ks. Jan Kiryluk z Wasilkowa i ks. Alferd Butwiłowski, proboszcz ze „Świętej Wody”.

Pan Jacek Bejm w imieniu swoim przywitał mieszkańców i zaprosił do wspólnego kolędowania. Na akordeonie przygrywał nam pan Mariusz – ”dobry duszek”, który pomagał też w śpiewie kolęd.

Fragment z Biblii przeczytany przez Ulę przybliżył wszystkim mieszkańcom atmosferę Bożego Narodzenia.

 Prawosławny wikariusz ks. Jan Kiryluk skierował do wszystkich „słowo Boże” i złożył wszystkim życzenia świąteczne. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dąbrówkach przygotowane przez panią Dorotę Dubiejko i panią Wiolettę Wróblewską, zaprezentowały program słowno-muzyczny o Bożym Narodzeniu. Cała sala była pod wielkim wrażeniem naszych dzieci i chociaż jest ich w naszej szkole mało, wszyscy byli zachwyceni ich śpiewaniem i zaangażowaniem.

Następnie w poszukaniu  Św. Mikołaja pomógł nam ks. Alfred Butwiłowski,  chociaż Św. Mikołaj się spóźniał i jak później przyznał, zgubił do nas drogę, to i tak wszyscy czekali cierpliwie. Dzięki Magdzie, Asi, Karolinie, Rafałowi i Wojtkowi, Św. Mikołaj trafił do nas na salę z prezentami. Wchodząc przywitał się ze wszystkimi, „pogłaskał po głowach”, rozdawał cukierki, po czym dzieci i pani Agnieszka z Koła Gospodyń Wiejskich przywitali Św. Mikołaja.

Była wspólna kolęda i wyczekiwanie „paczki”. Między paczkami Św. Mikołaj, aby odpocząć trochę, gdyż jest „sędziwego wieku”, zaproponował kolędę dla wszystkich.

Dziadkowie, babcie i rodzice oprócz „dobrego humoru”, przynieśli ciasta i napoje, którymi się częstowali wszyscy z jednego wspólnego stołu. Każde z dzieci, a nawet i dorośli, robili zdjęcia ze Św. Mikołajem. Damian i Maciek zadbali o oprawę muzyczną, a Św. Mikołaj zapraszał do wspólnego kółeczka, do wspólnej zabawy. Gdy nadszedł czas rozstania ze Św. Mikołajem, wszyscy zaśpiewali Mikołajowi 100 lat i do zobaczenia 30 stycznia w naszej remizie OSP na pożegnaniu jasełek, kolęd i Św. Mikołaja.

Dzięki zaangażowaniu wielu życzliwych ludzi, wspaniałej młodzieży z Dąbrówek, która pomogła przygotować salę, myślimy, że „Gwiazdka” oświeciła nas na dalsze wspólne spotkania.

2011 Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrówkach
Realizacja: T-Matic Grupa Computer Plus

Środa, piątek: zajęcia świetlicowe, godz. 16.30-19.30  Wtorek, czwartek: tenis stołowy, godz. 17.00-19.00; Piątek:  tenis stołowy młodzieży, godz. 17.00-19.00    Środa: robotyka, godz. 16.45-18.45  UWAGA: zapisy do nowego projektu

WAŻNE DATY : kalendarium